Hlavní stránka

logo

Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 25. červenec 2024
Dnes má svátek: Jakub
Zítra má svátek: Anna

Ankety

Jak jste se dozvěděli o stránkách PROVODIN.cz ?
 

Náhodný obrázek

d_m_pani___hov___p.106.JPG.jpg
Vítejte na neoficiálních stránkách obce Provodín
Napsal Pavel Bratršovský   
Neděle, 20. leden 2008
Toto jsou neoficiální stránky obce Provodín. Časem se bude obsah rozrůstat. Budeme rádi, když i vy zašlete vlastní materiály týkající se obce a přispějete tak ke zvýšení kvality a rozšiřování stránek! Případně zapůjčené staré fotografie po skopírování ihned vrátíme!  Děkujeme!
Aktualizováno ( Středa, 15. září 2021 )
 
Úvod
Napsal Pavel Bratršovský   
Neděle, 20. leden 2008

Provodín

 

Obec Provodín leží 8 km jihovýchodně od České Lípy na jihozápadním úbočí a úpatí hřebene Provodínských kamenů. Žije zde 779 obyvatel včetně části obce Srní. (Srní 58)  Ves je rozdělena na Horní a Dolní Provodín. V obci je železniční stanice, která se jmenuje Jestřebí na železniční trati Česká Lípa – Bakov nad Jizerou. Průměrná nadmořská výška obce je 262 m. Provodín je ve svazku Mikroregionu Peklo, který byl založen obcemi Holany, Kvítkov, Provodín, Sosnová, Stvolínky a Zahrádky dne 23. května 2002, později ke svazku přistoupila Česká Lípa a Stružnice.

 Nejvýraznější dominantou Provodína je vyvřelý čedičový suk Spící panna, nazývaný též Lysá skála, s nadmořskou výškou 419 m. Z vrcholku je vynikající rozhled na malebnou krajinu Máchova Kraje a Lužických hor. Provodín je vstupní branou do turisticky atraktivního Hradčanského polesí. Zelná turistická značka vás zavede Hraničním dolem k bizardním pískovcovým skalním útvarům, Pustému kostelu a Skalní bráně, opačným směrem k Máchovu jezeru.

 V obci je dnes pouze jedna hospoda „Dřevěnka“, penzion "Black Hole" a dvě prodejny potravin. Řeznictví "Krkovička" a prodejna "Bala".  V jezírkách, která vznikla zaplavením lomu po těžbě písku, je možné se vykoupat.

 Nejznámější akcí, která je zde pořádána již od roku 1975, je turistický a cykloturistický pochod „Provodínská štrapanda“ a malý hudební festival Hraníčko, který je pořádán v prostorách penzionu Black Hole vždy koncem srpna.

www.provodinskastrapanda.cz 

Dále zde v létě bývají srazy motorkářů a historických vojenských vozidel.

Aktualizováno ( Pondělí, 02. říjen 2023 )